علت شوره سر و درمان آن

علل شوره سر

شوره سر به دلایل مختلفى از قبیل تغذیه نادرست ، هیجان و نگرانى و استرس ، هواى گرم و مرطوب ، یا سرد و خشک ، ، پوست چرب ، تعریق زیاد ، عدم تعادل هورمونها بخصوص آندروژنها ، مصرف بى رویه مواد آرایشى مو و عدم رعایت نظافت مو (شامپو نزدن مرتب ، عدم شست و شوى کافى سر متعاقب استفاده از شامپو و یا باقى ماندن بقایاى صابون در پوست سر) ظاهر مى شود. همچنین شوره علت میکروارگانیسمى و نیز قارچى داشته و همچنین عوامل ذکر شده در بالا ، در ایجاد شوره سر موثرند.

رابطه شوره سر و قارچ

از قدیم ، دانشمندان عقیده داشتند پوسته هاى ریز روى سر یا همان شوره ها توسط قارچ کوچکى که روى پوست سر رشد مى کند، ایجاد مى شوند. امروزه ، وجود چنین قارچ هایى اثبات شده است. التهاب پوست هم نکته اى مهم است. قارچها ابتدا روى پوست سر ساکن مى شوند و بعد روى چربى موجود بر پوست سر. آنها این چربى ها را به اسیدهاى چرب دلخواه خودشان تجزیه مى کنند و حتى موادى را که مانع و مزاحم رشد آنهاست از بین مى برند. این التهاب باعث مى شود سلول هاى پوست سر سریعتر تقسیم شوند و بعد از آن ، محیط مناسبى براى رشد قارچها فراهم شود. همه اینها دست به دست هم مى دهند و باعث تقسیم سریع تر سلول هاى پوست سر و در نتیجه ایجاد شوره سر مى شوند. هنوز هم کسى نمى داند علت چند میلیون پوسته سر که هر روزه روى لباس افراد مختلف مى ریزد چیست. در شرکت هاى سازنده شامپوهاى ضد شوره ، میکروبیولوژیست ها به دقت مشغول رشد دادن قارچ هایى هستند که از پوسته هاى ریز سر به وجود آمده اند. هدف آنها این است که بفهمند این قارچ ها روى چه موادى بهتر رشد مى کنند. اگر آنها این مطلب را بفهمند و بتوانند تغییر مختصرى در این مواد که روى پوست سر وجود دارند، ایجاد کنند، درمان شوره سر را کشف کرده اند. دو گونه از قارچ ها هستند که باعث شوره سر مى شوند: مالاسزیا وستریکتا و مالاسزیا گلوبوسا. تنها علتى که باعث شده است همه فکر کنند مالاسزیا فورفور عامل شوره سر است ، این است که این قارچ روى محیطهاى کشت رشد مى کند. اما دوگونه دیگر ، حساستر از آن هستند که روى چربى هاى حیوانات یا گیاهى رشد کنند و براى رشد ، حتما نیاز به چربى پوست انسان دارند. در حال حاضر ، فقط قارچها مسوول ایجاد شوره سر به حساب نمى آیند.

بیمارى هاى پوستى

بیمارى هاى پوستى دیگر همراه شوره علت شوره سر ، التهاب پوست سر است و بیمارى هایى همچون اگزما پوسته ریزى شدیدى در پوست سر بوجود مى آورند و گاهى بیمارى هاى عفونى مثل زرد زخم و شپش سر یا پدیکولوز به صورت پوسته در سر ظاهر مى شوند. سایر اختلالات پوستى از جمله درماتیت سبوروئیک و درماتیت آتوپیک ، دندروف( زمان بلوغ ) ، روزاسه ، آکنه ، پسوریازیس ، چاقى ، بیمارى پارکینسون ، استفاده از لوسین هاى خشک کننده حاوى الکل و بیمارى ایدز از بیمارى هایى هستند که باعث شوره شدید سر مى شوند. درمان شوره و پیشگیرى نمى توان از آن پیشگیرى قطعى بعمل آورد. اما براى به حداقل رساندن شدت یا دفعات شعله ور شدن بیمارى مى توانیم از روشهاى زیر استفاده کنیم.

درمان ساده و غیر دارویى

درمان ساده و غیر دارویى برس زدن مرتب موها در درمان شوره سر اهمیت زیادى دارد زیرا سبب مى شود که جریان خون سریعتر شود و سلول ها تغذیه شوند. هر شب پیش از رفتن به رختخواب با یک برس مویى ، موهاى خود را از جهات مختلف برس بزنید، به طورى که در حدود صدبار برس روى سرتان حرکت کند و در تمام نقاط خون را به جریان بیندازد. شانه کردن مرتب موها بویژه در هواى آزاد و تمیز تاثیر بسیارى در درمان شوره سر دارد. زیرا این کار موجب افزایش جریان خون و سلولهاى بافت پوست سر مى شود. روزانه یک بار سر خود را به خوبى شامپو کنید. طریقه شستن سر با شامپو اهمیت بیشترى از نوع شامپو دارد. هنگام شامپو کردن ، پوسته ها را با ناخن هایتان سست کنید و سرتان را حداقل ۵ دقیقه مالش دهید. براى تمیز کردن موها ، از شامپوى متناسب با جنس موهایتان استفاده کنید. مى توانید به این شامپو بر حسب نوع موها مقدارى مواد تقویت کننده گیاهى یا حیوانى بیفزایید.

رژیم غذایى

رژیم غذایى به گفته بعضى متخصصین علل اصلى شوره سر بر اثر بد غذایى است. درصورتى که شوره سر در اثر بدغذایى باشد رژیم غذایى مناسب براى آن توصیه مى شود. پرهیز از خوردن چربى هاى حیوانى، پرهیز از زیاده روى در مصرف شیرینى ها ، شکلات ، آجیل ، غذاهاى سرخ شده و پر ادویه سلامت را به موها باز مى گرداند. براى کسانى که با مشکل شوره سر رو به رو هستند، خوردن سبزیها و میوه ها و مواد پروتئین دار به مقدار فراوان تجویز مى شود. غذاهایى که ویتامین هاى ،A,E,Bو پروتئین به حد کافى دارند، از شوره سر جلوگیرى مى کنند.

درمان سنتى

درمان شوره به روش سنتى بهترین درمان طبیعى براى شوره سر آب سیب است. براى معالجه موهایتان را با آب سیب ماساژ دهید. اسیدهاى طبیعى موجود در این میوه سلولهاى مرده را از سر جدا مى کند. پس از چند دقیقه سرتان را با شامپو بشویید. سرکه سیب همراه با آب گرم نیز مى تواند به عنوان ضد شوره و ضد چربى عمل کند.

درمان به روش دارویى

درمان شوره به روش دارویى براى رفع شوره مختصر سر مى توانید از شامپوهاى طبى ضدشوره از جمله سلنیوم سولفید ، کتوکونازول ، پیریتنیوم زینک (پریتیون روى) و انواع شامپوهاى پلى تار و شامپو هاى آنتى سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون هاى نرم کننده پوست استفاده کنید. در موارد شدیدتر ، امکان دارد شامپوهاى حاوى قطران یا کرم پوست سر حاوى کورتیزون تجویز شود. براى مالیدن دارو روى پوست سر ، موها را در قسمت کوچکى از سر هم باز کنید و پماد یا لوسیون را به خوبى روى پوست سر بمالید. این کار را در سایر نقاط مورد نظر تکرار کنید. در شوره شدید سر (با پوسته ریزى و دلمه) پماد ۵ درصد اسید سالیسیلیک مفید است.

عواقب شوره سر

عواقب بیمارى شوره سر یکى از بیماریهاى شایع مو است که یک بیمارى مزمن است ، غالبا بیمارى مدت ها خاموش باقى مى ماند. در هنگام مرحله فعال بیمارى ، علایم را مى توان با درمان کنترل کرد. این بیمارى باعث ریزش مو نمى شود و موى چرب و شوره نقشى در طاسى سر ندارند. ولى دست پاچگى و عدم احساس راحتى در برخوردهاى اجتماعى و عفونت باکتریایى ثانویه در نواحى درگیر از عوارض آن هستند.

/ 0 نظر / 24 بازدید