لایه برداری پوست

در درمان اسکارها (گود رفتگی) جای جوش وجوشهای سرسیاه موثر عمل نموده موجب بسته شدن منافذ باز صورت میشود درعین  حال در پوست های قرمز وحساس حساسیت پوست را کمتر میکند میکرودرم ابریژن محتوای الاستین و کلاژن پوست را نیز افزایش می دهد و از این طریق  به جوان سازی آن کمک می کند.

میکرودرم با ایجاد زخمهای سطحی در محل اسکارهای روی پوست نظیر جوشگاه‌های(اسکار) آکنه و آبله‌مرغان و حتی باهدف  ترمیم جوشگاه‌های سوختگی و کاهش ان  موجب تحریک پوست برای تولید بافت کلاژنی در محل و پر کردن اسکارهای جوش قدیمی میگردد..

جوشگاه‌های زخم و اسکارها نباید زیاد عمیق باشد و اغلب بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چند جلسه درمان هفتگی نیاز دارد. این ترمیم با استفاده همزمان از کرم های ترمیمی که توسط پزشک تجویز میگردد تسریع میشود.

 

 

درضمن با این عمل  چربی پوست های چرب کاهش و منافذ باز پوستی  کوچک ترشده  و به طور کلی ظاهر پوست شما را بهتر می کند.

همچنین الاستوز ناشی از نور خورشیدرا کاهش داده  و به نرمی ولطافت پوست می افزاید ( الاستوز شامل تغییراتی است که در اثر تابش طولانی نورآفتاب در پوست پدید می آید و باعث تغییراتی مانند چین و چروک می شود). لذا آن را  می‌توان در درمان چروک‌های سطحی و کم عمق پوست نیز  استفاده نمود.

لازم به ذکر است چروک‌های خیلی عمیق با این روش  قابل درمان نمی‌باشند  ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر و پوست شفاف‌تر و محکم‌تر می‌شود. چون در این روش سایش پوست سطحی است جوشگاه و تغییررنگ پوست دیده نمی‌شود.

 

 انعطاف پذیری پوست  بدنبال میکرودرم ابریژن، همچون اسفنج خشکی که آن را خیس کنید، افزایش یافته و در نتیجه به نرمی ولطافت آن افزوده می گردد. ادم( افزایش حجم ) حاصل از این عمل ، پوست را پرتر و نرم تر می کند وموجب نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها شده اثر داروها را تا ده برابر افزایش میدهد.

 

 

مهم ترین اثر میکرودرم ابریژن کم‌ رنگ یا محو کردن لک‌های حاملگی است، به‌خصوص اگر هم ‌زمان با آن از داروهای لک‌بر نیز استفاده شود. بررسی‌های صورت گرفته نشان‌دهنده افزایش بیست برابری نفوذ ویتامین C پس از یک جلسه درمان است. این اثر میکرودرم در لک‌هایی که قبلا با درمان‌های ضد لک بهبود نیافته‌اند مشهودتر است.

 

از دیگر کاربردهای این روش، درمان و برطرف کردن جای تاتو و خالکوبی است. خالکوبی‌های سطحی پوست را می‌توان با این روش درمان کرد

میکرودرم ابریژن به سرعت به یکی از رایج ترین عمل های زیبایی تبدیل شده است. اکادمی جراحی زیبایی امریکا تخمین می زند که میکرودرم ابریژن پس از تزریق بوتاکس ، شایع ترین عمل زیبایی باشد.

این عمل بدون درد ، سریع و آسان است و عوارض چندانی ندارد. لذا بیمار نیازی به استراحت نداشته ومیتواند به کار های روزمره خود برسد. تنها بایدبه مدت یک هفته از کرمهای ترمیم کننده به همراه ضد آفتاب استفاده شود. میکرودرم از پنج تا هفت  جلسه وبه فواصل دو تا چهار  هفته انجام میشود.

 

 

مدت انجام آن برای هر بیمار در منطقه صورت بین بیست تا سی دقیقه  می باشد ودر هر منطقه ای از پوست بدن بسته به نیاز و تشخیص می توان ان را انجام داد.

دستگاه های میکرودرم ابریژن به طور کلاسیک از کریستال های اکسید آلمینیوم به اندازه صد میکرومتر  بعنوان لایه بردار استفاده می کنند. در این روش ،  کریستال ها به طور مکرر و سریع با سطح پوست برخورد می کنند و از سوی دیگر دوباره به مخزن دستگاه مکیده می شوند. به این ترتیب لایه سطحی پوست سائیده وتراشیده میشود.

 

 

در واقع با این دستگاه یک نوع لایه برداری در سطح پوست انجام میگردد و البته میزان لایه برداری و عمق لایه ای از پوست که باید برداشته شود بر حسب پوست بیمار و مهمتراز همه  مشکل بیمار تفاوت دارد لذا پزشک تعیین می کند که زمان تماس و تعداد دفعات تماس چقدر باید باشد.

بعد از عمل ممکن است قرمزی مختصری در سطح پوست مشاهده شود . استفاده بیش از حد از این دستگاه در یک محل از پوست می تواند منجر به خونریزی های زیرجلدی شود.

با این دستگاه میتوان سه نوع لایه برداری انجام داد خفیف ، متوسط و شدید...

همچون بسیاری از عمل های زیبایی ، لازم است قبل و بعد از عمل از زوایای مختلف  صورت بیمار عکس برداری شود

.  هرجلسه حدود بیست تا سی دقیقه طول می کشد و معمولا چند جلسه ( مثلا" شش جلسه در عرض شش یا دوازده هفته ) برای حصول نتیجه مطلوب ، لازم است . پس از خاتمه درمان، صورت پاک و سپس شسته می‌شود و یک کرم قابض (مثل اکسید دو زنگ یا کالامین) در موضع استعمال میگردد .این روش برای افرادی که کار می‌کنند، مناسب است. تعداد درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر است.

انواع لایه برداری و مراقبتهای پس از آن :

الف:  لایه برداری خفیف: عمدتا لایه سطحی پوست و در واقع قسمت فوقانی اپیدرم برداشته می شود پس از ۵ روز پوست خشک و کمی پوسته پوسته میشود ولی پوست زخم و قرمز نمی شود ،

لایه برداری خفیف در مواردی مثل شفاف کردن صورت وکاهش و جمع شدن منافذ باز صورت و کم رنگ کردن لکه های قهوه ای صورت کاربرد دارد.

 

 

لایه برداری خفیف بهتر است ۶ تا ۸ جلسه هر ۱۰ تا ۱۴ روز یک بار انجام داد ، بین جلسات فرد باید برای رفع خشکی از یک مرطوب کننده ملایم و مناسب و نیمساعت قبل ازبیرون رفتن ازضدافتاب به مقدار زیاد ( هر ۳ ساعت یک بار) استفاده کند.

ب:    لایه بردای متوسط:  تمام لایه سطحی پوست یا اپیدرم برداشته میشود .پوست به مدت ۵ تا ۷ روز قرمز ( خفیف تا متوسط )  بوده و خشک و پوسته پوسته میشود و حتی درمناطقی از پوست ممکن است یک زخم بسیار سطحی ایجاد شود که البته ان هم حداکثرطی یک هفته کاملا بهبود می یابد .

لایه برداری متوسط برای درمان جوش یا اکنه های زیر پوستی مثل جوش های سرسفید و سر سیاه کاربرد دارد همچنین برای کاهش ناهمواریهای سطحی پوست و اسکار های خفیف بعد از جوش مثل لکه ها وفرورفتگی های سطحی بدنبال اکنه  یا هر علت دیگری کاربرد دارد ،

لایه برداری متوسط معمولا ۶ تا ۸ جلسه وهر ۳ هفته یک بار انجام میشود و در بین جلسات علاوه بر مواردی که در لایه برداری خفیف گفته شد محلول های ملایم خشک کننده و پمادهای انتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت داده میشود.

ج: لایه برداری عمیق: علاوه برتمام لایه سطحی یا اپیدرم قسمتی از لایه میانی پوست یا درم نیز برداشته میشود .البته این نوع لایه برداری برای همه بیماران توصیه نمیشود وپزشک هم باید کاملا مهارت و تبحر لازم را داشته باشد .

لایه برداری عمیق فقط در ناهمواری های زیاد پوست و اسکار ها و فرورفتگی های متوسط و عمیق پوست کاربرد دارد و بعد از این نوع لایه برداری پوست یک هفته تا ده روز دچار زخم سطحی میشود لذا مراقبت بعد از ان هم بسیار مهم است توصیه های پزشک باید  توسط بیمار به خوبی اجرا گردد.

با استفاده از لیزر لایه برداری عمیق با عارضه بسیار کمتر وبهبودی سریعتر زخم انجام میشود .تنها موردی که پزشک و البته مراجعه کننده را مجبور می کند که لایه برداری عمیق را بامیکرودرم انجام دهد هزینه ان است چرا که هزینه لیزر بیش از دو برابر هزینه تمام شده میکرودم است .

عارضه جانبی معمولا خفیف  و بصورت قرمزی  و خارش و تورم خفیف و گهگاه درد خفیف است  که طی دو تا هفت روز برطرف میگردد.لازم است ضمن عمل به توصیه های پزشک، جدا از کندن  و خراشیدن  محل عمل تا بهبودی کامل  ممانعت ورزید.

کرم ضد افتاب توصیه شده با حداقل فاکتور حفاظتی 30 و بدون رنگدانه می باشد و لازم است  به مئت 2 ماه فرد در معرض تابش مستقیم افتاب قرار نگیرد و در صورت  نیاز از کرمهای توصیه شده و خصوصا کرم مرطوب کننده استفاده نماید.

از مصرف کرمهای ضد لک طی 2 هفته پس از میکرودرم احتراز گردد و لازمست در این خصوص با پزشک معالج مشورت گردد.

/ 1 نظر / 28 بازدید
h

سلام خوبي ؟ وبلاگ زيبايي داري اتفاقا من يه سايت دارم که خوشحال ميشم باهات تبادل لينک بکنم . اگر تو هم مايل بودي منو به اسم بهترين هاي ايران لينک کن و بهم بگو تا منم با افتخار لينکت کنم www.bestiran.ir