برخی از مشکلات شایع ناخن

ضخیم شدن ناخن


عفونت قارچی ناخن و شرایط پوست از قبیل پسوریازیس در ضخیم شدن ناخن موثرند. وقتی عفونت قارچی درمان می شود، معمولا ناخن به حالت طبیعی باز مر گردد. وقتی مشکل پوستی درمان می شود گاهی ناخن نیز به حالت طبیعی بر می گردد ولی تضمینی در این مورد وجود ندارد.
تروما و افزایش سن نیز می توانند موجب ضخیم شدن ناخن گردند.

جدا شدن ناخن


جدا شدن ناخن زمانی است که ناخن از بستر خود جدا می شود و به نظر می رسد که قسمت سفید انتهای ناخن بزرگتر می شود. علت اصلی این مشکل، پسوریازیس و یا تماس مداوم با شوینده هاست. گیر کردن ناگهانی ناخن به چیزی اگر ناخن را از بستر آن جدا کند، می تواند از علل دیگر آن باشد. تایپ کردن طولانی هم می تواند همین اثر را داشته باشد.

شکاف عمودی


بالا رفتن سن و یا کار کردن مداوم با آب باعث نرم شدن ناخن و ایجاد شکاف عمودی در آن می شود. شکاف معمولا از لبه ناخن شروع می شود و به سمت قسمت انتهایی (کوتیکول) می رود. میزان کافی آهن و روی در رژیم غذایی موجب استحکام ناخن می شود. مالیدن روغن بادام هم باعث تقویت ناخن می گردد.

سیاه شدن ناخن


سیاه شدن ناخن نیز بسیار شایع است. این مسئله بر اثر ترومای شدید مانند گیر کردن ناخن یا شست دست بین در یا ضربه خوردن ناخن با چکش ایجاد می شود.
کبودی ناخن هم مانند هر کبودی دیگر به مرور زمان جذب می شود. البته اگر ضربه شدید باشد ناخن می افتد و دوباره ناخن جدیدی جای آن رشد می کند. همچنین در مواردیکه مقدار خون زیر ناخن زیاد باشد می بایست توسط پزشک تخلیه شود.

شیارشیار شدن


شیارهای عمودی معمولا در میانسالی ظاهری می شوند و علامت بالا رفتن سن هستند. شیارها از لبه ناخن شروع می شوند و به مرور زمان بر تعدا آنها افزوده می شود. اگر ظاهر ناخن شما را ناراحت می کند می توانید با یک سوهان ناخن آن را صاف کنید.
شیارهای افقی که از یک طرف به طرف دیگر ناخن کشیده می شوند بر اثر وقفه ای در رشد ناخن ایجاد می شوند. این وقفه ممکن است بر اثر بیماری هایی مانند ذات الریه یا حمله قلبی به وجود آید. تروما و صدمات ناخن هم می توانند باعث این شیارها شوند. شیارهای افقی به مرور زمان رشد می کنند و از ناخن خارج می شوند.

عفونت قارچی ناخن


قارچ از نوک یا لبه ناخن منتشر می شود و رنگ سفید مایل به زردی به ناخن می دهد و باعث ضخامت و شکنندگی ناخن می شود. معمولا تکه ای از ناخن به آزمایشگاه فرستاده می شود تا عفونت قارچی تایید شود. در این صورت درمان مورد نیاز است و داروی مناسب باید توسط پزشک تجویز شود.

نکات کلی برای مراقبت از ناخن


1-ناخن هایتان را نجوید.
2-هنگام کار با آب و مواد شوینده از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.
3-ناخن ها را بر اساس شکل طبیعی آنها کوتاه کنید. معمولا کوتاه کردن ناخن پس از خیس کردن آنها آسان تر است.
4-لبه ناخن ها را با سوهان صاف کنید.
5-در رژیم غذایی خود از آهن و روی کافی استفاده کنید.
6-از کندن پوسته های اطراف ناخن خودداری کنید.
برای حفاظت از دست ها و ناخن ها استفاده روزانه از یک کرم خوب و مانیکور کردن ناخن تاثیر بسزایی در زیبایی آن دارد. در اینجا دو روغن برای حفاظت از ناخن و دست آورده ایم. این روغن ها را با ترکیب کردن مواد آن بسازید و در بطری شیشه ای تیره رنگ نگهداری کنید. هر روز دست ها و انگشتان خود را با این روغن ماساژ دهید. این روغن بخصوص برای پوست های چرب مناسب است.
_ روغن جوجوبا یک چهارم فنجان یا 50 میلی لیتر
روغن بادام یک چهارم فنجان
روغن اسانس گل رز 6 قطره
_ روغن بادام یک چهارم فنجان
روغن هسته زردآلو 2 قاشق سوپ خوری
روغن اسانس گل رز 2 قطره
منبع: ماهنامه دنیای سلامت

/ 3 نظر / 27 بازدید
5tomany

مي دونستي تو هم مي توني با کارت عابر بانکت درآمد داشته باشي ؟ باور نکردنيه برات ؟ http://5tomany.blogsky.com

5tomany

مي دونستي تو هم مي توني با کارت عابر بانکت درآمد داشته باشي ؟ باور نکردنيه برات ؟ http://5tomany.blogsky.com

همتی

ممنون ازراهنمایی.