خطرات ناشی از لوازم آرایش

 لوازم آرایشی و بهداشتی بخشی از مواد مصرفی در زندگی روزانه مردم شده‌اند. بنابراین، مهم است که بدانیم این لوازم چه اثراتی دارند و چه نتایج گاه غیرمنتظره‌ای ایجاد خواهند کرد ؛ مهم‌تر این که لازم است مردم بدانند اگر این مواد به درستی استفاده نشوند، حتی خطرات و مشکلاتی برای سلامتی در پی خواهند داشت.

تنها در کانادا فروش محصولات آرایشی و بهداشتی سالانه میلیاردها دلار پول به حساب کارخانه‌های تولیدکننده می‌ریزد.

لوازم آرایشی مانند عطر، لاک‌های ناخن و کرم‌های مخصوص انواع پوست و لوازم بهداشتی مانند خمیردندان، صابون، شامپو و کرم اصلاح و دئو‌دورانت‌ها از این جمله هستند.

این لوازم همچنین شامل هر گونه ماده یا ترکیبی از آنها می‌شود که برای پاک کردن، بهبود یا تغییر رنگ پوست، مو یا دندان استفاده می‌شود.

برخی خطرات

شایع‌ترین مشکلی که پس از استفاده از این مواد به ‌وجود می‌آید، حساسیت یا آلرژی به مواد تشکیل‌دهنده این محصولات است. این حالت می‌تواند فقط آزار و خارشی جزئی باشد تا ضایعات دردناکی که به تخریب پوست می‌انجامد.

رنگ موها نیز از جمله موادی هستند که باید در مصرف آنها دقت کرد.

به اشتراک گذاشتن و استفاده از لوازم آرایشی افراد دیگر هم بسیار خطرناک است و می‌تواند شما را در معرض باکتری‌های پوستی خطرناک قرار دهد.

در ضمن باید بدانید که برخی از انواع لوازم آرایشی ممکن است برای کودکان ـ در صورت خوردن ـ سمی باشند، پس دقت کنید تا این مواد در دسترس کودکان قرار نگیرند.

راه حل

می‌توان با اندکی دقت و توجه بیشتر، این‌گونه خطرات را به حداقل رساند.

* همیشه راهنمای نوشته شده روی بسته را به طور کامل مطالعه کنید.

* قبل از مصرف محصولی جدید، ابتدا قسمت کمی از آن را روی پوست خود امتحان کرده و 24 ساعت صبر کنید. در صورتی که پوست شما هیچ واکنشی ـ نظیر خارش یا قرمز شدن ـ نشان نداد می‌توانید از آن ماده استفاده کنید. در مورد رنگ مو هم مهم است که این امتحان هر دفعه صورت پذیرد، حتی اگر قبلا هم مشکلی نداشته‌اید.

* هیچ وقت لوازم آرایشی را به صورت مشترک مصرف نکنید. این کار می‌تواند شما را در معرض مشکل و باکتری‌های موجود در بدن سایر افراد قرار دهد.

* همیشه قبل از آرایش دستان خود را بشویید.

* لوازم آرایش را در دمای بالا و مقابل نور خورشید قرار ندهید.

* هیچ وقت از لوازم آرایشی به حالت اسپری، در نزدیکی شعله یا منبع گرما استفاده نکنید. گرما می‌تواند با مواد آن واکنش ایجاد کرده و منجر به بروز آتش‌سوزی یا انفجار شود.

* بیشتر لوازم آرایش تاریخ انقضا ندارند. برای همین توصیه می‌شود که در صورت تغییر رنگ، بو یا بافت لوازم آرایشی، استفاده از آنها را متوقف کنید.

* این لوازم را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

* اگر واکنش نامطلوبی به مواد آرایشی نشان دادید، به سرعت مصرف آن را قطع کنید و اگر واکنش شما طولانی مدت یا شدید باشد مراجعه به پزشک را فراموش نکنید.

/ 0 نظر / 10 بازدید